ANIMEFEST 2009 - Reportáž

29. května 2009 v 22:54 | Meliss |  Literární dílka
Jen aby bylo jasno, reportáž jsme měli za úkol do slohu a tohle téma mě napadlo jako nejideálnější. Není to sice žádný slohový zázrak, ale doufám, že za něj dostanu solidní známku. Kdyby se náhodou chtěl někdo podívat na stránky Animefestu tak může ZDE. Najde tam různé soutěže, fota apod.
K ilstrativnímu fotu.. Ta skupinka uprostřed o čtyřech lidech je naše. Nevím, kde se nalézají její zbylí dva členové (asi zdrhli na záchod), nicméně já jsem ta s oranžovou karimatkou, co se právě zohýbá. x3


Na brněnský Animefest, pořádaný skupinou Brněnští otaku, se každoročně sjíždí fanoušci japonského anime a mangy z celé České republiky. Toto jaro se festival konal již po šesté a já měla tu možnost zúčastnit se jej. A co že je to anime a manga? V následujících řádcích se vám budu snažit tyto a i některé další pojmy objasnit, protože se všemi těmi "odbornými" názvy by neznalí jen sotva tápali.

O co tedy jde?

Japonská animovaná tvorba je známá téměř po celém světě a pomalu se začíná dostávat i k nám. Zkratkovitě se jí říká anime a její předlouhou jsou typické japonské komiksy zvané manga. Kresbu těchto mang lze charakterizovat postavami s velkýma očima, čtením pozpátku (od konce knihy k začátku) nebo též černobílým zpracováním. Dále je pak pro vás nezbytné znát pojem otaku (v Japonsku hanlivé označení) - tak si totiž fanoušci tohoto umění říkají a já i všichni moji společníci na tomto festu se za ně také považujeme. Celý Animefest se však nezaměřuje pouze na toto japonské odvětví, můžeme zde navštívit i přednášky o japonské kultuře, zahrát si na různých herních konzolách (Japonsko je taktéž distributorem velkého množství počítačových her) apod.

Jak to všechno začalo

Vystoupila jsem společně se svými přáteli na brněnském nádraží. Z Olomouce se nás sem vydalo celkem šest, ale ve vlaku jsme se kvůli skupinové slevě připojili k jednomu většímu hloučku. Je podvečer 8. května, následující dva dny se budu zabývat jen tím, jak stihnout co nejvíce z programu a neusnout hned při prvním nočním promítání. Nemám toho moc naspaného, a tak se obávám, že brzy "odpadnu". Asi nebylo dobré odkládat balení až na jedenáctou hodinu večerní.
Protože se v centru Brna nikdo z nás příliš nevyzná, následujeme starší skupinku účastníků Animefestu až do kina Scala, jednoho ze tří míst, kde se akce bude konat. Dalšími dvěma jsou sál B. Bakaly a hotel International. Všechny budovy stojí v centru, vzdáleny od sebe cca na pět minut chůze, takže se naštěstí nebudeme vláčet nikam daleko.
Když se rozhlížím okolo, dostávám se do dobré nálady. Velký počet otaku přišel v cosplayi - převleku za nějakou svoji oblíbenou anime postavu, nebo jiném zvláštním oblečení. Normální člověk by si nejspíš připadal jako mezi blázny, ale v téhle komunitě je běžné oblékat se "odlišně", proto se nedivím, když kolem projde gothic lolitka či jedna z postav populárního seriálu.

První večer

Platbu na Animefest jsme zaplatili předem, takže nezbývalo nic než se jen zaregistrovat, vyfasovat program, jmenovku a s pomocí mapy dojít do sálu B. Bakaly na zahájení Animefestu a promítání prvního anime. Nenechte se zmást, japonské animované filmy a seriály nejsou jen pro malé děti. Svými žánry nahrávají hlavně staršímu publiku, takže jsem za ty dva dny zhlédla i snímky drsnější a pro mladší dítka méně vhodné.
Pak začala vědomostní soutěž vtipně nazvaná Sedm samurajů, v níž se utkalo publikum proti sedmi vyvoleným. Poté nás čekaly dva díly dalšího zajímavého seriálu. Po skončení se kino uzavřelo, proto se naše skupinka přesunula do kina Scala, kde začaly běžet dva vesmírné scifi filmy. Po prvním na mě přišla dřímota. V nějaké dvě hodiny v noci jsem s jednou z kamarádek (ostatní zůstali v kině) hledala tělocvičnu Sokol, která nám měla sloužit, co by nocležiště. Než se nám ji podařilo najít, dát se nějak do pořádku a ulehnout, byly dobré tři hodiny.

Hlavně toho stihnout co nejvíce

Ráno se těžko probouzelo. Už jen vylézt ze spacáku mi činilo značný problém - hrozně se mi nechtělo. Nakonec se mi však podařilo připravit a v 9:30 stihnout celou přednášku o dívce, které se poštěstilo třikrát navštívit Japonsko. Povyprávěla nám, kde a jak si užije takový fanda mangy či anime. Velmi mě to zaujalo, ačkoli si nemyslím, že bych se někdy v blízké budoucnosti mohla z finančního hlediska dostat do tak vzdálených krajů.
Po této hodině jsem se setkala se zbytkem své skupinky na základech japonské etikety. Je neuvěřitelné, že v zemi zapadajícího slunce rozlišují i několik úhlů poklon - od 15° až po nějakých 35° - a že je při děkovné úkloně důležité vzdát člověku velmi důrazný, téměř zvolací dík. Mimochodem, věděli jste, že se při použití toalety přezouvají do jiných, pro tuto potřebu speciálně určených papučí?
Díky přednáškám o japonském humoru, poté technikách animování a deskových hrách jsem nestihla Cosplay soutěž, tedy soutěž o nejlepší převlek. Nutno podotknout, že konkurence byla vysoká. Já i téměř všechny moje společnice jsme na sebe navlékli jednodušších obdoby těchto kostýmů, ale s vítězi se žádná z nás nemohla porovnávat.
Nastala doba oběda. Posilněni jsme se vydali na Cosplay divadlo, v němž se herci převlečeni za anime postavy snažili zaujmout publikum. Některé scény byly velmi povedené, jiné už méně. Napadlo nás, že bychom se příští rok také přihlásili, ale už teď vidím, jak to dopadne.
Zbytek dne se nesl ve stejném duchu jako dopoledne. Cesta nás zavedla na nejrůznější přednášky a animované filmy. Podívala jsem se např. na kousek z Lolita bloku, části věnovanému lolita módě a jejímu životnímu stylu nebo na přednášku o kresbě mangy. Moje myšlenka, že se sem podívají jen lidé, kteří neumějí pořádně kreslit, vzala rychle za své. Jednoduše řečeno, někteří si mezi všemi těmi kreslíři a grafiky mohli připadat jako pořádní "patlalové". Spravit náladu jsem si mohla nakupováním suvenýrů. Bohužel, prodávané mangy byly přeloženy pouze do angličtiny a najít první vydání některého z komiksů, čekal vás téměř nadlidský výkon. Ovšem i drobní obchodníci zde nabízeli své výrobky v podobě obrázků záložek a jiného zboží. Co mě pak ten den mrzelo, bylo zrušení soutěže v dabingu, které se dokonce i "moje maličkost" odhodlala zúčastnit.

Všechno má svůj konec

Když jsem se pak probudila u titulků jednoho z rozkoukaných nočních filmů, bylo mi jasné, že už musím jít spát. Zhruba v jednu hodinu ranní se mi podařilo zalézt do spacáku v Sokole a usnout. Spánek to byl nedlouhý, po sedmé jsme už opět vcházeli do jednoho z kin a sledovali druhý díl z nějakého komediálního anime seriálu. Protože organizátoři chytli skluz, muselo se promítat o jeden film méně, přesto jsme si poslední chvíle Animefestu užili a to u zajímavého scifi dramatu. Nic naplat, přišlo zakončení celé slávy. Před odjezdem do Olomouce nám prázdné žaludky naplnil oběd z fastfoodu a pak už jen tradá domů.

Hurá na další festival

Celkový dojem z festivalu je různorodý. Na jednu stranu to byl úžasný zážitek, který se mi velmi líbil, ačkoli mi hlava třeští z nedostatku spánku, na druhou jsem měla pocit, že téměř nic nestíhám. Možná to byl celý jeden velký záměr, aby návštěvník získal zdání, že celým programem jen tak proplouvá. Není totiž možné, aby smrtelník zvládl všechna promítání, přednášky a workshopy, které Animefest skýtá.
Není to moc dlouho, co tento sraz otaku skončil a já se již připravuji na další rok. Také teď sháním informace o jiných, podobně laděných festivalech, jeden prý už brzy vypukne ve Zlíně. Pokud se někdo další rozhodl na něj vydat, může si být téměř jistý, že mě tam uvidí. Rozhodně se nebojte přijet. Čekají na vás příjemní, přátelští lidé a spousta zábavy.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Akemi-chan - SB ^__- Akemi-chan - SB ^__- | Web | 30. května 2009 v 14:27 | Reagovat

n________n
víš, to je lepší, než nic nedělat x)) ikdyž občas to taky není k zahození )) to mi připomíná mou kamarádku, která o ničem jiném nesní, než by si hodila nohy na stůl a nemusela se hnout, ale nakonec stejně začne něco dělat xDD To já ne - já jsem přeborník v lenosti -.-"""

2 Akemi-chan - SB ^__- Akemi-chan - SB ^__- | Web | 30. května 2009 v 15:02 | Reagovat

Juu - děkuju za Ora - je roztomilej, viď xDDD

3 Nanami-chan Nanami-chan | Web | 31. května 2009 v 10:57 | Reagovat

Já jsem byla letos na Animefestu poprvé s kámoškou a bylo to tam super:))v září plánujem Bratislavu a v listopadu možná Prahu:)))

4 Akemi-chan - SB ^__- Akemi-chan - SB ^__- | Web | 12. června 2009 v 11:26 | Reagovat

Jj, tuhle modlitbičku si vytáhnu dycky, když chci použít tiskárnu -.-" xDDD
A nevadí, že neznáš Yachiru, je sladká, no, ale i blázen xDDD

5 Akemi-chan - SB ^__- Akemi-chan - SB ^__- | Web | 13. června 2009 v 16:48 | Reagovat

Ahooj - nevím, jestli sem ještě občas chodíš - ale můžeš se juknout ke mě - pokud tě zajímá, co jsem za spisovatele xDD (jo, a pokud ti nevadí ff na téma Naruto xDD)

6 rashida rashida | Web | 17. června 2009 v 20:01 | Reagovat

ahoj, ja se moc omlouvam za svou pozdni odpoved, ale nejak jsem nelezla do spravy blogu a tvuj komentar na nasem blogu jsem objevila az tedkom m(_ _)m
mas ucet na LJ? ^^ (livejournal)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama