Pojem ANIME & MANGA

2. prosince 2008 v 21:57 | Meliss |  Anime
Řekla jsem si, že dřív než sem začnu dávat své minirecenze a postřehy k anime, napíšu vám pár řádek, o co že se to vlastně jedná. Ne každému totiž může být jasné, že nejde jen o klasické animované filmy. "ANIME" je totiž pojem typický pro Japonskou kinematografii.

Stále z toho nejste moc moudří? Nevadí. Osvětlíme. ^-^

Anime, jak už bylo řečeno, vzniklo v Japonsku. Jedná se o filmy a seriály, které mají svůj původ v manze. Pro ty skutečně neznalé musím ovšem vysvětlit i pojem manga.

Jde o japonský komix, jistý styl kresby, kdy mají postavičky velmi velké oči, nepatrné nosíky a hlavně velmi něžné rysy. Trh s mangou je rozšířen po celém světě. Existují samozřejmě státy, úžasným příkladem je třeba naše Česká republika, kde trh s mangou zatím stále trochu vázne, ale třeba ve Francii nebo Itálii není žádný problémtyto komixy sehnat. Nejspíš na tom ale nikdy žádný stát nebude tak jako Japonsko, kde vyloženě přijdete k popelnici a vidíte ji narvanou černobílými knížkami plnými obrázků.

Ale teď zpátky k anime. Lidé si ho skutečně zamilovali. Roztomilé kukuče, úžasná mimika a mnohdy velmi propracovaný charakter postav nenechá nikoho chladným. Ač zde zůstává jistá skupinka lidí, kteří si o anime myslí, jak je infantilní apod., musím dodat, že se zaměřuje na všechny věkové skupiny. Existují jak filmy a seriály pro malé děti, tak i pro dospívající a dospělé.

Důvod, proč se vlastně japonci tak moc zaměřili zrovna na žánr animovaného filmu a dotáhli ho k takové dokonalosti, je prostý. Jejich hrané filmy se ve světě nesetkali s moc velkým ohlasem. Uznejte, chtěli byste se neustále dívat na (a teď promiňte, že je takhle nazvu - já to tak ve skutečnosti nemylsím ^^") "šikmooké"? Jasně, sem tam nějaký ten film s asijským hercem je prima, ale pořád to sledovat nemůžete, to by bylo trochu těžké břémě na lidskou psychiku. x3 A tak tomu bylo i v širokém dalekem světě.

No a upřímně. Pokud jste někdy viděli nějaký čistě japonský film, většinou to bylo buď jen podle anime nebo nějaká blbost. Málo kdy se podaří stvořit něco fakt zábavného a zajímavého. Když přijde dobrý námět, mnohdy celý filmík pokazí nějaký "úchvatný" scénář.

Ale dosti teď k filmu. Stručně bych tu rozvedla žánry anime. Na některé jsem si ani nevzpomněla, takže mým pomocníkem v tomto bádání byla wikipedie. Vlastně bych to sem mohla rovnout zkopírovat, co?

Bishoujo - v japonštině znamená 'pěkná dívka'. Termín tak může být užit na anime, ve kterém vystupuje hezká dívka.

Bishounen - Anime akčně nebo sportovně zaměřené. Mimo jiné označení pro anime s pěknými hochy.

Ecchi - Odvozeno z japonské výslovnosti písmena 'H', počátku slova 'Hentai'. Název znamená něco jako 'obscénní sexualita'. Obsahuje lehký sexuální humor...

Hentai - Označení pro anime s erotickou nebo pornografickou tematikou.

Josei - Japonský výraz pro 'mladou ženu'. Anime zaměřené na mladé ženy. Je jedno z nejvzácnějších typů anime.

Kodomo - Japonský výraz pro 'dítě'. Určeno pro malé děti.

Mecha - Anime s gigantnickými roboty.

Moé - Obsahuje postavy, které vypadají mladší než je jejich skutečný věk nebo jsou extrémně roztomilé. Poslední dobou anime zažívá trend moe.

Seinen - Anime pro dospívající nebo mladé chlapce.

Sentai/Super Sentai - Doslova "bojující tým". Zahrnuje jakékoliv dílo, ve kterém se objevuje tým superhrdinů.


Shoujo - V češtině 'mladá slečna' nebo 'holčička'. Žánr je určen pro dívky.

Mahou shoujo - Podkategorie shoujo, jejichž náplní jsou příběhy o magicky nadaných dívkách

Shounen - česky 'chlapci', shounen je podobný žánru seinen, ale je zaměřený na mladší ročníky.

Mahou shounen - Mužský ekvivalent Mahou Shoujo.

Shoujo-ai/Yuri - Tento typ mangy má podobnou náplň jako Yaoi/Shounen Ai, jen je zaměřen na vztah dvou dívek a to většinou spíše na platonické úrovni (mluvíme o Shoujo Ai) než na sexuální (Yuri).

Shounen-ai/Yaoi - Japonský výraz pro 'chlapeckou lásku'. Anime je zaměřeno na sex (yaoi) nebo na vztah (shónen-ai) mezi dvěma muži/chlapci. Termín "Shounen-ai" = Boy's Love (BL), tj. chlapecká láska.

Jako poslední věc bych chtěla dodat, že milovníci anime a mangy se nazývají OTAKU (česky něco jako"fanoušek něčím šíleně posedlý"), což je v japonštině hanlivý název, proto se v zemi zapadajícího slunce nepoužívá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elyone J. D. Elyone J. D. | Web | 3. prosince 2008 v 17:00 | Reagovat

woohoo :D

a hned jsem o něco chytřejší^^

ale beztak si ty názvy typů anime nezapamatuju ani zpoloviny :D

a ten poslední pict je sladkej, kawai *pika pikaa*

2 Nicy Nicy | Web | 3. prosince 2008 v 19:52 | Reagovat

Se vším absolutně souhlasím s Elyone :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama